گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه

معرفی…

معرفی رشته پروتز دندان

رشته پروتز دندان یکی از شاخه های علوم صحی است که در مورد ساخت و ترمیم انواع پروتزها یا اعضای مصنوعی مورد استفاده در داخل دهن مانند انواع مختلف دندان های مصنوعی متحرک، دندان های مصنوعی ثابت، روکشن ها، ایمپلنت ها و اجزای کاشتنی، پروتزهای فک، وجه، پلاک ها و پروتزهای مرتبط به اورتودنسی بحث مینماید.

اولین بار ساخت پروتزهای دندانی در جهان توسط “پیر فوشارد” در قرن هجدهم شروع شد .

رسالت رشته پروتز دندان

  • پاسخ به نيازهاي روزافزون علم استوماتولوجی
  • شناسايي و آموزش پيشرفتهاي صورت گرفته در زمينه‌هاي علمي و فني استوماتولوجی و بكارگيري آنها در ساخت و طراحي پروتزهاي دنداني
  • ارائه خدمات تداوی مناسب، عاري از تولید مریضی و تأمين كننده صحت، حفظ الصحه، كارآيي و بهبود عمل جويدن طعام و تضمين كننده ارتقاء سطح صحت افراد جامعه

تکنشن پروتز دندان کیست؟

تکنشن پروتز دندان به افرادی اطلاق میشود که دوره دو ساله رشته پروتز دندان را با موفقیت پشت سر گذاشته و دارای مدرک رسمی فوق دیپلوم از وزارت صحت عامه میباشند. این افراد برای ساخت و ترمیم اعضای مصنوعی داخل دهن مانند دندان های ثابت، دندان های متحرک، پلاک های اورتودنسی و پروتزهای وجه تربیت میشوند. معمولا تکنشن های پروتز دندان پس ازاینکه دندان مریض توسط داکتر دندان قالب گیری میشود بر اساس قالب مورد نظر شورع به ساخت دندان مصنوعی مینماید.

کار تکنشین پروتز دندان چیست؟

تکنشن دندان از طریق دستورالعمل ارسالی داکتر دندان و قالب هایی که از دهن مریض و دندان های وی تهیه نموده است مبادرت به ساخت اندام های مصنوعی ذیل مینماید:

  • ساخت پروتزهای مصنوعی بشکل ست دندان برای مریضانی که تمامی دندانهای خود را از دست میدهند.
  • ساخت پروتزهای مصنوعی ثابت یا متحرک برای مریضانکه یک یا چند دندان خود را از دست داده اند.
  • ساخت روکشهای مصنوعی بشکل سرپوش یا کرون برای بازسازی شکل و کانتور دندان از دست رفته.
  • ساخت انواع پوسته ها و Veneers چيني و كامپوزيتي براي جبران نارسايي‌هاي زيبايي و Function مریض
  • ساخت انواع پلاكهاي اورتودنسی كه از آنها براي تداوی و يا حفاظت دندانهاي مریض استفاده مي‌شود.
  • ساخت انواع پروتزهاي فك و وجه كه جايگزين اجزاء از دست رفته فك و وجه مریض مي‌شود.

در راستاي ارائه خدمات فوق تکنشن پروتز دندان باید با مواد مختلفي كه مي‌توان از آنها در ساخت پروتزهاي دنداني كمك گرفت، آشنايي كامل داشته باشد. اين مواد اكثراً شامل موارد زير مي‌شود:

انواع موم ها، مواد پلاستيكي و پليمرها، آلياژهاي استوماتولوجی اعم از قيمتي و غيرقيمتي، فلزات و فولاد انواع چيني‌هاي استوماتولوجی و كامپوزيتي.

علاوه بر اين بايستي اطلاعات كافي از نقش ابزارآلات مكانيكي، انواع چرخها، وسايل تراش و پرداخت داشته باشد. تا بتواند از طريق بكارگيري صحيح آنها و موادي كه از آنها نام برده شد زيبايي و كارآيي به مریض برگردانده و بدين وسيله باعث بالا رفتن راحتي، حفظ الصحه و صحت وي گردد.

توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه 

ساخت پروتزهای دندانی، کاری بسیار حساس و دقیق است که نیاز به مهارت ها و توامندی های عملی بلند دارد. از این رو تکنشن پروتز دندان باید از آماده گي روحي و رواني، صبر و حوصله و قدرت تجزيه و تحليل بالا برخوردار باشد.

محصلان در این رشته باید در دروسی مانند کیمیا ، فیزیک و بیولوژی قوی باشند .

این نکته در این رشته مهم است که با وجود اینکه در این رشته از دست رفتن مریض وجود ندارد اما به دلیل کار زیاد با دست ها ، نشستن طولانی مدت و نیز تنفس مواد دندانی امکان ابتلا به امراض تنفسی و مفصلی وجود دارد .

آینده شغلی و بازار کار:

با توجه به توانمندی‌هایی که محصل این رشته در طی تحصیل کسب می‌کند، براحتی می‌تواند جذب بازار کار شده و شغل مناسبی به دست بیاورد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند هم به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتور کنند و هم در کلینیک‌های استوماتولوژی فعالیت نمایند زیرا هر داکتر دندان عمومی یا ارتودنتسیت بری ساخت دندان مصنوعی یا قالب‌های ارتودنسی باید با یک تکنشین پروتزهای دندانی فعالیت کند.

باید این را گفت که تا وقتی داکتران دندان کار میکنند تکنشن های ساخت دندان نیز بیکار نمیمانند چون هر داکتر دندان نیاز به این نوع از پروتز پیدا میکند.

مدت دوره تحصیل:

مدت تحصیل رشته تکنشن پروتز دندان در مقطع نیمه عالی دوسال (در غالب چهار سمستر) میباشد.

 

طراح و میزبان:شرکت هرات هاست

Powered by keepvid themefull earn money