گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه

معرفی

رشته تکنالوژِی طبی:

تکنالوژی طبی یکی از شاخه‌های علوم طبی است که بیشتر با آنالیز لابراتواری خون،  مایعات و انساج بدن انسان با هدف تشخیص مریضی، پیگیری تداوی و حفظ سلامت افراد جامعه سروکار دارد. برآیند کار در رشته تکنالوژی طبی یا لابراتوار، کاهش مصارف درمان و کاهش زمان درمان بوده و اهمیت آن در قسمت پیشنهاد بهترین گزینه برای درمان یا پیشگیری امراض  قابل ذکر میباشد.

تعریف لابراتوار:

لابراتوار مکانی است که در آن معاینات و تست های مختلف بالای نمونه های کلنیکی جهت بدست آوردن معلومات در رابطه به صحت شخص در مورد تشخیص، تداوی و جلوگیری امراض انجام میشود.

تکنالوجیست کیست:

عبارت از اشخاصی هستند که دارنده مدرک تحصلات نیمه عالی ویا لیسانس تکنالوژی طبی (لابراتوار) ویا بالاتر از آن از یکی از انستیتوت های علوم صحی در بخش لابراتوار در داخل و یا خارج از کشور بوده و تائیدی وزارت صحت عامه و یا تحصیلات عالی کشور جمهوری اسلامی افغانستان را داشته باشد. تکنالوجیست لابراتوار به انجام انواع معاینات حجروی، هیستوپتالوژی، فنگس شناسی، باکتریولوژی، پارازیتولوژی و غیره به منظور تشخیص و پیشگیری از مریضی ها می‌پردازد.

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه:

دروس رشته لابراتوار هم پوشانی زیادی با دروس دیگر رشته های طبی دارد. دروس کیمیا و بیالوژی در رشته لابراتوار اهمیت زیادی داشته و علاوه بر آن محصلین باید علاقه مند به کار عملی در محیط لابراتوار باشند. فارغ التحصیلان این رشته  نه فقط معاینات مختلف را انجام می‌دهند بلکه از اهمیت و اعتبار داده‌های بدست آمده با تکرار معاینات و بکارگیری روش‌ها ی مختلف کنترل کیفی و مشاوره با داکتران و دیگر پرسنل صحی نیز باید اطمینان حاصل نمایند. لذا دقت، صبر و حوصله ی کافی و مسئولیت پذیری ازخصوصیات لازم داوطلبان این رشته می‌باشد.

کار تکنالوجیست:

  • جمع آوری و گرفتننمونه های لابراتواری (ادرار، مدفوع،خون و…)
  • انجام معاینات مختلف و تکرار مجدد در صورت نیاز
  • استفاده از تجهیزات کامپیوتری و اتوماتیک برای انجام معاینات مختلف
  • ثبت نتیجه معاینات انجام شده و اطلاع دادن به افراد مورد معاینه قرار گرفته
  • اطمینان از صحت بودن و درستی لوازم معاینه لابراتواری
  • نظارت بر مقدار مواد مورد نیاز جهت معاینه و سفارش در صورت لزوم

آینده شغلی وبازار کار:

فارغ اتحصیلان این رشته میتوانند در بخشهای لابراتواری خصوصی و دولتی هم در شفاخانه ها، کلنیک ها و مراکز صحی ایفای وظیفه نمایند .

همچنان نظر به داشتن مدرک لیسانس و یا بالاتر از آن در بخش های لابراتواری تخصصی مثل لابراتوار پتالوژی، میکروب شناسی، بیوشیمی، پرازیتولوژی، توکسیکولوژی یا سم شناسی، مایکلوژی وغیره ایفای وظیفه نمایند.

آینده نگری در باره شغل با توجه به شرایط اجتماعی:

فارغ التحصیلان تکنالوژی طبی بعداز اخذ مدرک لیسانس می توانند در هریک از شاخه های مرتبط با رشته مانند بیوشیمی – خون شناسی– باکتری شناسی – میکروب شناسی – انگل شناسی – ویروس شناسی – قارچ شناسی – سم شناسی – بیوتکنولوژی و… در مقطع ماستری  و سپس دکترای تخصصی (Ph.D ) ادامه تحصیل دهند.

خصوصیات جسمی وتوانایی های لازم برای احراز شغل:

تکنالوجست بايد از سلامت كامل جسمي و ذهني و روحي برخوردار باشد و فردي دقيق، علاقه مند و صبور باشد و كنترل كافي روي احساسات شخصي خود داشته باشد.

مدت دوره تحصیل:

مدت تحصیل رشته تکنالوژی طبی در مقطع نیمه عالی دوسال بوده ودر مقطع عالی یعنی دانشگاه تکنالوژی به مدت چهار سال است .

تحصیلات تکمیلی:

بدست آوردن مدرک ماستری ودکتورا در یکی از بخش های لابراتوار

گرایش های دوره ماستری:

۱-میکروب شناسی

۲-پرازیت

۳-بیوشیمی

۴-انگل شناسی

۵-مایکلوژی

۶-سم شناسی

۷-خون شناسی

۸-بانک خون

گرایش های مقطع دکتورا:

-میکروب شناسی

۲-پرازیت

۳-بیوشیمی

۴-انگل شناسی

۵-مایکلوژی

۶-سم شناسی

۷-خون شناسی

۸-بانک خون

وضعیت تکنالوجی طبی در افغانستان:

رشته لابراتوار در مقطع نیمه عالی:

زمینه تحصیل برای علاقه مندان در رشته لابراتوار در مقطع نیمه عالی یا کاردانی با سپری نمودن موفق چهار سمستر در انستیتوت های علوم صحی دولتی و خصوصی فراهم میگردد.

فاکولته تکنالوجی طبی:

فاکولته تکنالوژی طبی برای بلند بردن سطح علمی ومسلکی کارشناسان رشته تکنالوژی طبی یا لابراتوار میباشد که محصلان با سپری نمودن موفق هشت سمستر درسی به درجه لیسانس فارغ التحصیل میشوند.

قابل ذکر است که این اشخاص میتوانند برای ادامه تحصیل به دوره ماستری و دکتورا ادامه تحصیل دهند.

 

 

 

 

طراح و میزبان:شرکت هرات هاست

Powered by keepvid themefull earn money