گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه

معرفی

معرفی رشته نرسنگ

نرسنگ یکی از شاخه های علوم صحی است که وظیفه ی مراقبت از مریضان را به عهده دارد. البته با پیشرفت علم و تکنولوژی برخلاف گذشته نرسنگ نیازمند مدرک معتبر است و وظیفه یک نرس تنها محدود به مراقبت از مریضان نمیشود. در تقسیم بندی ها آکادمیک ارزش یک نرس همتراز ارزش یک داکتر بیان شده است زیرا مریض بیشترین ارتباط را درشفاخانه یا کلنیک با نرس دارد و رضایت مریض از نرس به معنای رضایت او از شفاخانه یا کلنیک است.

تعریف نرسنگ: نرسنگ هنروعلمی است که مشتمل بر فعاليتها , مفاهيم و مهارتهای مرتبط با علوم پايه اجتماعی ، علوم فيزيکی ،  اخلاقی ،  موضوعات معاصر و ساير زمينه ها می باشد. نرسنگ مسلک منحصر به فردی است زيرا پاسخ افراد و خانواده ها به ارتقائ سلامت ، حفظ سلامت و مشکلات صحی را مشخص می کند.

نرس کیست؟

نرس عضوی از تیم صحی در شفاخانه ها وکلنیک ها می باشد، که در زمینه اصول علمی و مهارتهای مسلکی مراقبت، تداوی و آموزش مریضان تحصیل کرده و در آن مهارت داشته باشد . در قدیم شاید داشتن تحصیلات عالی برای نرس ضروری نبود ولی امروزه نرسها باید مدرک معتبر پوهنتون داشته باشند.

در همين راستا نرس وظايف خود را در قالب شش نقش تداوی ، مراقبتي ، حمايتي ، هماهنگي ،‌حفاظتي و آموزشي انجام مي‌دهد.

بدون شك نرس نقش اصلي را در مراقبت و پيگيري تداوی مریض دارد و همين امر بيانگر نياز جامعه به نرس مرد و زن مي‌باشد چون هرمریضی علاقه دارد در بعضي از امراض مانند امراض كليوي يا داخلي توسط نرس همجنس خود مورد مراقبت قرار گيرد. در حال حاضر نيز در شفاخانه هاي دولتي ، بخش یورولوژي (دستگاه كليوي و مجاري ادرار)‌ خانم‌ها توسط نرس خانم و بخش یورولوژی مردان توسط نرس مرد اداره مي‌شود و به نظر مي‌رسد كه در برخي از بخش‌هاي ديگر مثل بخش داخلي نيز بايد اين مساله تعميم پيدا كند .

توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه  

نرسنگ علم و هنر است براي همين يك نرس بايد علاوه بر دانش لازم، از آماده گي روحي و رواني، صبر و حوصله، روابط عمومي خوب و قدرت تجزيه و تحليل بالا برخوردار باشد. به عبارت ديگر يك نرس نمي‌تواند تنها با تكيه بر دروس آکادمیک، در كار خود موفق شود بلكه بايد از دانش خود در شرايط مختلف و متفاوت به درستي استفاده كند و اين نياز به قدرت تجزيه و تحليل خوب، سرعت عمل و آمادگي روحي و رواني دارد

همچنین اطلاعات عمومي خوب در زمينه طبی براي يك نرس ضروري است چون نرس به نوعی دیگر درمانگر مریض است و حتي دروسي كه مي‌خواند همان دروس طبی است با دیدگاهی دیگر .

نرس بايد از سلامت كامل جسمي و ذهني و روحي برخوردار باشد و فردي دقيق،علاقه مند و صبور باشد و كنترل كافي روي احساسات شخصي خود داشته باشد.

کار نرس چیست؟

کار نرس کنترل وضعیت مریضان و مراقبت از آنان مطابق نظرات داکتران است. او به مریضان و همراهانشان اطلاعات لازم را داده و آنها را در مورد نحوه برخورد با مریضی و مراقبت از مریض راهنمایی می کند. البته این تنها بخشی از کار نرس است.

نرسهایی که پست های مدیریتی و سرپرستی دارند، مسئولیت هایی از قبیل نظارت و کنترل کارهای گروه نرسنگ، شناسایی و بررسی مشکلات بخش نرسنگ و خدمات آنها و … را برعهده دارند.

آینده شغلی و بازار کار:

محل احتمالي استخدام مي تواند شفاخانه ها، كلينيكها و پاراكلينيك هاي دولتي و خصوصي، ادارات،  سازمانها و به عنوان استاد در فاکولته ها و انیستیتیوت ها باشد.  شرايط محيط كار آن بستگي به نوع مسئوليت و بخشهاي شفاخانه و مراكز صحی كه نرس در آن مشغول مي باشد دارد مثلا يك نرس كه در بخش عاجل شفاخانه كار مي كند يا نرسی كه در بخش اطفال شفاخانه يا بخش  داخلي و جراحي و يا ICU و CCU و يا اطاق عمل از نظر شرايط محيط كار با هم تفاوت دارند .

نرس مي تواند در شفاخانه براساس سطح تحصيلات ( پانزده پاس ،لیسانس و ماستر ) و سابقه كار در پستهاي نرس شيفت ، هد نرس ، سوپروايزر باليني ، سوپروايزر كنترل عفونت ، سوپروايزر آموزشي و مدیریت نرسنگ شفاخانه مشغول به كار شود .

در بسياري از كشورها اولين خط ارتباط جامعه با سيستم صحی، نرس است. چرا كه نرسها نسبت به ديگر افراد تيم صحی تعدادشان بيشتر است، در دسترس قرار دارند و اطلاعات صحی – درماني آنها جامع مي‌باشد.

امروز با اين كه نرسها جايگاه واقعي خود را نيافته‌اند و در چند سال اخير نيز با تعداد قابل توجهي فارغ‌التحصيل رشته نرسنگ از انیستیتیوت های  علوم صحی روبرو هستيم اما هنوز مراكز صحی به نرس متخصص، مجرب و توانمند نیازمند بوده و در واقع بازار كار براي  فارغ‌التحصيل خوب  اين رشته مخصوصا در ولسوالیها وجود دارد.

آينده نگري درباره شغل با توجه به شرايط اجتماعي:

با توجه به نيازهاي جامعه به نرس و ديدگاه مثبت در خصوص نرس و موقعيت او در جامعه بخصوص در چند سال اخير كه تحول در اين حرفه ايجاد شده است اميد است بتوان در جهت بهبود و ارتقاء سطح سلامت وصحت عمومي جامعه و مراقبت ازمریضان در شفاخانه هاي دولتي و خصوصي، معاینه خانه ها، كلينيكها و پاراكلينيكها و ساير بخشهاي ارائه كننده خدمات نرسنگ تلاش نمود.

خصوصيات جسمي و توانايي هاي لازم براي احراز شغل:

نرس بايد از سلامت كامل جسمي و ذهني و روحي برخوردار باشد و فردي دقيق ، علاقه مند و صبور باشد و كنترل كافي روي احساسات شخصي خود داشته باشد.

مدت دوره تحصیلی :

مدت تحصيل حداقل ۳ سال در انیستیتیوت های علوم صحی و ۴ سال در پوهنحی نرسنگ مي باشد.

تحصيلات تكميلي :

گرايشهاي مختلف در مقطع ماستری و  و دكتري /PHD    در خارج از کشور فراهم می باشد

 

۱) گرايشهاي ماستری

الف) داخلي جراحي

ب) اطفال

ج) مديريت

د) صحت عامه

ه) نرسنگ روانی

ن) نرسنگ ويژه

و) اپيدميولوژي

ز) آناتومي

ح) فيزيولوژي

ط) بافت شناسي

۲) گرايشهاي مقطع دكتري / PHD

الف) نرسنگ

ب) آناتومي

ج) بافت شناسي

د) اپيدميولوژي

طراح و میزبان:شرکت هرات هاست

Powered by keepvid themefull earn money